poniedziałek, 31 stycznia 2011

Jakub Ćwiek - Krzyż Południa: Rozdroża

Krzyż Południa: Rozdroża
Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Runa , Bellona 
Liczba stron: 336

Stany Zjednoczone XIX wieku. Czasy wojny secesyjnej. Bitwy pomiędzy konfederatami a federalnymi toczone o sprawę czarnoskórych. Tak pokrótce przedstawiają się realia "Krzyża Południa. Rozdroży" – nowej powieści Jakuba Ćwieka, autora horrorów, scenariuszy komiksowych oraz opowiadań.
Autor oddaje w nasze ręce prolog oraz trzy księgi podzielone na rozdziały. Przygodę rozpoczynamy, czytając o podającym się za boga czarnoskórym Samedim. Dąży on do wyzwolenia – niezależnie od ceny – swych czarnych braci, którzy od lat zmuszani są do służenia białym. Warto dodać, że posiada on nadnaturalne zdolności, więc ma przewagę nad zwykłymi ludźmi. Poświęcona jest mu pierwsza księga. Następnie autor przedstawia nam przygody bohaterskiego konfederackiego kapitana Jeremiaha Crossa zwanego "Krzyżem Południa". To głównie o nim oraz o jego ludziach opowiadają kolejne księgi.
Bardzo dobrym pomysłem okazuje się ukazanie wojny z perspektywy obu stron. Ćwiek przedstawia nam ten konflikt zarówno ze strony konfederatów jak i Jankesów. Pozwala nam to przenieść się na przykład do gabinetu Abrahama Lincolna, do hal produkcyjnych wojennych maszyn parowych lub do obozu konfederatów. Akcja jest wartka i ciekawa, a pojedyncze wydawałoby się wątki łączą się w całość. Książka jest bardzo wciągająca, co w połączeniu z tym, że liczy sobie 330 stron, powoduje, że czyta się ją bardzo szybko. I równie szybko się ją kończy. Zostawia to swego rodzaju niedosyt, lecz tym samym zachęca by czekać na kolejną część. Po informacji: "Ciąg dalszy nastąpi" mam wielką nadzieję, że rzeczywiście takowa się pojawi. Tekst nie sprawia problemów w czytaniu. Oczywiście, można znaleźć tu archaizmy, które mogłyby utrudnić dokładne zrozumienie tekstu, aczkolwiek potęgują one tylko nastrój tamtych lat, pasują do klimatu. Powieść polecałbym głównie czytelnikom w wieku 14 i wyżej. Co jak co, ale w powieści o wojnie trochę przemocy znaleźć się musi.
Kolejną wartą poświęcenia uwagi rzeczą jest łatwość, z jaką autor wprowadza nowych bohaterów. Bez względu na to czy to bohater pierwszoplanowy czy drugoplanowy, czy nawet epizodyczny. Nie ma tu nic na siłę. Zarówno ich wygląd jak i cechy charakteru są dokładnie opisane, tak że możemy ich sobie wyobrazić, nieważne czy to żołnierz czy kto inny. Podobnie przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o miejsce akcji. Mamy więc możliwość dokładnie sobie wszystko wyobrazić. Ponadto książka ta zachęciła mnie, bym bardziej zgłębił się w historię Stanów Zjednoczonych, a szczególnie Wojny Secesyjnej.
Podsumowując, powieść ta jest bardzo ciekawa, jedna z tych która udowodniła mi, że gdy szukamy dobrej książki, nie musimy szukać tylko wśród zagranicznych pisarzy. Kolejna książka, która przekonała mnie jeszcze bardziej do polskiej literatury. Często będę do niej wracał. Zdecydowanie warta przeczytania. Dowiedz się kto wyjdzie zwycięsko z toczonych bitew. Poznaj losy kapitana Crossa "Krzyża Południa"
Gorąco polecam. 
Książkę otrzymałem jako egzemparz recenzencki od serwisu nakanapie.pl któremu chciałbym za to podziękować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...